همه چیز درباره تسمه آهنی

تسمه

تسمه، برشی از سطح فلز بوده که در انواع پلاستیکی، نخی، آهنی، استیل؛ آلومینیومی و آلیاژی برای مصارف مختلف تولید می گردد. تسمه های آهنی برای بارهای ناهموار و خشن و حالت های سایشی و دمای بالا مناسب بوده و از این رو نسبت به سایر وسایل حمل بار اعم از تسمه های سیمی و طناب ها برتری دارند.

یا به عبارتی دیگر تسمه نوار ریسمانی بلندی است که به صورت رشته رشته و با طول بلند تولید میشود .جنس تسمه آهنی از ورق سیاه است که از ورق های مختلفی چون ورق آلومینیوم، استیل، فلزی و … ساخته شده است که با طول و ضخامت های گوناگون ساخته شده است

تسمه آهنی

تسمه های آهنی عموما با درصد کربن پایین ساخته می شوند و آلیاژ به کار رفته در این تسمه ها اهمیت بالایی داشته از این رو نصب برچسب مشخصات برای این محصولات الزامی می باشد.

اطلاعات درج شده بر روی برچسب این محصول شامل ظرفیت بار قابل حمل، اندازه و نام سازنده است.

این محصولات از طریق فرآیند نورد گرم تولید شده و به صورت کویل و یا ورق های برشی روانه بازار مصرف می گردد.

اندازه و سایز استاندارد تسمه آهنی 

تسمه آهنی نوردی به صورت ورق برشی و با طول 7-4 متر تولید می شود در حالی که تسمه آهنی ماشین کاری شده تمیزتر بوده و به صورت شاخه های منظم 6 متری تولید و روانه بازار مصرف می گردد.

به طور کلی طول استاندارد تسمه های فولادی 6 و 12 متر و عرض آن ها بین 20 تا 60 میلی متر بوده و ضخامتشان نیز بین 2 تا 20 میلی متر می باشد. ضخامت متداول این محصولات عموما 5 میلی متر است. همچنین تسمه های ماشین کاری نسبت به تسمه های نورد از کیفیت و قیمت بالاتری برخوردار می باشند.

تسمه های آهنی از لحاظ دسته بندی تولید به سه دسته تقسیم میشوند:

1.تسمه آهنی فابریک

2.تسمه آهنی ماشینکاری

3.تسمه آهنی نوردی

4.تسمه آهنی ترانس

تسمه آهنی فابریک

این محصول یک پروفیل فولادی میباشد که در کارخانه با بهره گیری از روش نورد گرم و با استفاده از مواد اولیه شمش فولادی پس از حرارت دهی در کوره نورد و رسیدن به دمای مشخصی وارد پروسه نورد میشود و آهن خمیری شکل با عبور از دروازه های معینی در انتهای کار به شکل یک مقطع مستطیل شکل در می آید.

تسمه آهنی ماشینکاری

این محصول یک روش دیگر تولید مقطع مستطیل شکل است.بدین صورت که با استفاده از قیچی برش آهن یک برگ ورق فولادی موجود را به عرض های مورد نظر برش میدهند .

از این رو محصول نهایی هم دارای یک مقطع مسطیل شکل است که ضخامت آن ، ضخامت ورق مادر و عرض آن هم همان عرض های برش خورده است . به این محصول بر اساس بهره گیری از ابزار آلات و ماشین آلات برش و صاف کن که در پروسه تولید استفاده می­گردد ، تسمه ماشین کاری اطلاق میگردد

تسمه آهنی ترانس

در صنایع گوناگون به خصوص صنایعی که از مصالحی با دقت بالا مصرف دارند بیشتر از تسمه های آهنی ترانس شده استفاده میکنند . انواع دیگر تسمه مانند تسمه ماشینکاری و یا تسمه نوردی به عنوان ماده اولیه تسمه ترانس هستند .

بدین ترتیب که ماده اولیه در یک پروسه ماشینکاری از قالب های مورد نظری که از قبل موجود است و یا برای ابعاد مورد نیاز طراحی گردید عبور داده میشود و به سایز مناسب می رسند این ابعاد با دقتهایی نظیر دهم میلیمتر میباشد . جنس قالبها به دلیل مقاومت مناسب در برابر آهن از تنگستن در نظر گرفته میشود. تا مقاومت لازم را در برابر آن جهت اصلاح ابعاد داشته باشد

تسمه آهنی نوردی

تسمه نوردی هم یک مقطع طویل فولادی مستطیل شکل است . تسمه نوردی بر اساس روش تولید دقیقاً شبیه تسمه فابریک است اما در تفاوت تسمه نوردی با نوع دیگر میتوان گفت :

غیر از اینکه تسمه های نوردی عمدتاً در صنایع کوچکتر تولید میگردد ، در تولید تسمه های نوردی عموماً از شمش به عنوان ماده اولیه استفاده نمی شود و به جای آن از مواد اولیه دیگری استفاده میشود این مواد اولیه بر اساس سیاست تولید کننده انتخاب میشود.

مزیت تسمه آهنی ماشینکاری نسبت به دیگر تسمه های آهنی 

1.مهمترین مزیت تسمه ماشینکاری آلیاژ قابل انتخاب آن میباشد، یعنی مشتری هر آلیاژ و نوع از تسمه را بخواهد قابل تولید میباشد از جمله تسمه ی گالوانیزه ، استیل ، st52 ، ck45 و هر نوع الیاژ دیگر…


2.دومین مزیت تسمه ماشینکاری تلرانس بسیار کم آن میباشد که متناسب با مصارف با دقت اندازه بالا میباشد.


3.سومین مزیت تسمه ماشینکاری طول دقیقا ۶ متری آن میباشد .

سایز بندی تسمه های آهنی

1.تسمه های آهنی با وزن 8/5 با طول 6 متری در سایز های 25 * 5 میلیمتر

2.تسمه های آهنی با وزن 42/9 با طول 6 متری در سایز های 40 * 5 میلیمتر

3.تسمه های آهنی با وزن 24 با طول 6 متری در سایز های 10 * 50 میلیمتر

4.تسمه های آهنی با وزن 115 با طول 6 متری در سایز های 40 * 60 میلیمتر

5.تسمه های آهنی با وزن 50/16 با طول 6 متری در سایز های 40 * 60 میلیمتر

6.تسمه های آهنی با وزن 00/15 با طول 6 متری در سایز های 4 * 80 میلیمتر

7.تسمه های آهنی با وزن 85/18با طول 6 متری در سایز های 50 * 8 میلیمتر

8.تسمه های آهنی با وزن 62.7 با طول 6 متری در سایز های 30 * 5 میلیمتر

تاثیر مواد اولیه بر روی قیمت تسمه آهنی

برای تولید تسمه نوردی این مواد اولیه قیمت بالاتری نسبت به سایر مواد دارند ، تسمه نوردی تولید شده بر پایه این مواد اولیه از قیمت بالاتری برخوردار است.

از سوی دیگر برخی دیگر از تولیدکنندگان با استفاده از مواد اولیه نا مرغوب مثل میلگردهای AIII  و … اقدام به تولید این محصولات می کنند که این انواع محصول به دلیل استفاده از مواد اولیه پرکربن از سختی بسیار بالایی برخوردار هستند.

با توجه به این که استفاده از مواد اولیه نامرغوب باعث کاهش قیمت تمام شده  برای تسمه نوردی میگردد لذا شاید شائبه گران فروشی در ذهن خریدار برای دیگر محصولاتی که از مواد اولیه مناسب در پروسه تولید استفاده کرده اند ایجاد گردد.

مشکلات استفاده از مواد اولیه کیفیت پایین در تولید تسمه آهنی

1.عدم جوش پذیری مناسب تسمه در استفاده از آن .

2.عدم کارایی مناسب در زمان استفاده از تسمه مثل خمکاری و …

3.آسیب جدی به ماشین آلات و ابزار آلات در هنگام تولید محصول نهایی که از تسمه نوردی به عنوان ماده اولیه استفاده میشود .

کاربرد تسمه های آهنی

1.امروزه تسمه ها کاربردهای فراوانی در صنعت دارند در مجموعه ساخت وسازهای ساختمانی در اجرای داربست ها – صنعت خودروسازی نیز به چشم دیده میشود.

2. با توجه به پراستفاده ترین تسمه که تسمه اهنی میباشد میتوان گفت هزینه مقرون به صرفه ای دارد و باعث شده در تمامی صنایع پتروشیمی و معادن از آن استفاده کرد که دلیل آن استحکام و مقاومت تسمه ها است که باعث محبوبیت آن شده است.

3. از تسمه آهنی ها در تجهیزات کشاورزی و ساخت وساز پل های بین راهی در جاده نیز کاربرد دارد که به علت وزن بالای تسمه ها آنها رh با ماشین های باربری حمل میکنند.

4. از کاربردهای به صرفه و کارآمد تسمه آهنی میتوان به تجهیزات کشتی رانی در حال ساخت و… به کار میرود.

Translate »